Educació

ensenyament

defensa de la llengua

Defensa unànime al carrer del model educatiu català

Docents per la República i els CDR convoquen concentracions a les principals ciutats per donar suport a mestres i professors

Denuncien la repressió i la persecució de què són objecte avui

El model d’escola catalana no es toca. Ni l’escola, ni els valors democràtics, de convivència i llibertat que s’hi defensen. Amb aquest missatge i amb l’objectiu de donar suport a mestres i professors –especialment perseguits i en el punt de mira des de l’1-O–, Docents per la República i els CDR d’arreu del país van congregar ahir a les set de la tarda centenars de persones davant dels ajuntaments de diverses ciutats, entre les quals hi va haver Girona, Lleida, Terrassa, Reus, Manresa, Vic, la Bisbal d’Empordà o Santa Coloma de Farners. L’acte es va fer coincidint amb l’aniversari del naixement del pedagog i fundador de l’Escola Moderna, Francesc Ferrer i Guàrdia, el 10 de gener del 1859.

A totes les ciutats les concentracions van tenir com a denominador comú la lectura d’un manifest conjunt, sorgit del CDR de Folgueroles (Osona) i de Docents per la República. “L’ensenyament pot i ha de discutir-ho tot, i situar amb anticipació el nen en la via simple i directa de la investigació personal.” Amb aquesta cita de Ferrer i Guàrdia s’encapçalava una reflexió en veu alta que no obviava el paral·lelisme amb l’actualitat. “Tant Ferrer i Guàrdia com, actualment, el conjunt del govern són acusats d’uns fets no vinculables i inexistents. I comencem a veure com els nostres docents són perseguits perquè eduquen en la llibertat de pensament i això no ho permetrem.” El manifest acabava dient: “Els docents no podem tenir por, no tenim el dret a tenir por, si eduquem amb por, els nostres alumnes no podran ser lliures.”

A Vic, on es van aplegar vora 300 persones a la plaça Major, la concentració es va cloure amb l’actuació de Música per la Llibertat, de Sant Julià de Vilatorta, que va interpretar El cant dels ocells, L’estaca, Quan somrius (adaptada als Jordis) i Els segadors. Un dels membres del CDR de Folgueroles explicava que l’acte pretenia “donar suport a tots els mestres, sense dir noms ni cognoms”, ja que “hi ha molts partits i institucions que volen destruir l’escola catalana”. Des de l’anonimat, un membre de Docents per la República de Vic era clar: “Hi ha por, i volem dir prou a la repressió; en alguns claustres es diu d’anar alerta amb el que s’explica i no volem caure en el parany de l’autocensura”, hi afegia.

A la plaça del Vi de Girona, on es van concentrar unes 300 persones, el president d’Òmnium Girona, Sergi Font, va donar valor a la diferència de pensaments com la “grandesa de l’escola catalana”, alhora que va assenyalar que amb el discurs de la por el que es pretén és que els estudiants no tinguin criteri: “No hem de tenir cap dubte de parlar de qualsevol tema amb els nostres alumnes; no s’ha de tenir por d’explicar el que s’hagi d’explicar a l’aula.” En el torn de parlaments, l’historiador Xavier Díez va glossar la figura de Ferrer i Guàrdia (perseguit i afusellat per l’Estat espanyol el 1909), i, com a representants de les AMPA, Joan Quer, de l’escola Eiximenis, va voler recordar la seva àvia “republicana, analfabeta i anarquista”. La lectura del manifest en aquest cas va anar a càrrec de l’escriptora i professora Miracle Sala i de la professora Mònica Altarriba.

Alguns CDR, com ara el de Reus o el de Vic, van aprofitar l’acte per recordar que la fiscalia espanyola demana entre 11 i 14 anys de presó per a 27 joves “que van defensar l’escola pública”. “En aquest context de bogeria, només ens queda continuar plantant cara, somriure i seguir lluitant”, piulaven a Twitter els reusencs.

LES FRASES

Els docents no podem tenir por (...), si eduquem amb por, els nostres alumnes no podran ser lliures
manifest de docents per la república i els CDR
No hem de tenir cap dubte de parlar de qualsevol tema amb els nostres alumnes
Sergi Font
president d’òmnium cultural girona

Declaren dos professors

Ahir van declarar a la Ciutat de la Justícia els dos últims professors de l’institut El Palau de Sant Andreu de la Barca pels suposats comentaris fets a classe sobre l’1-O que haurien violentat alguns alumnes fills de guàrdies civils. Finalitzades les declaracions, que van durar mitja hora, Núria Vallduriola, directora dels serveis territorials d’Ensenyament del Baix Llobregat, va destacar que els docents havien sortit “contents i alliberats” perquè amb les preguntes que els havien fet havien pogut manifestar clarament “que sempre van fer el que tocava”.

Vallduriola va confiar “que s’imposi el seny” i que la causa quedi desestimada. Fa uns dies havien declarat nou professors més d’aquest centre. Els docents van ser denunciats per algunes famílies perquè l’endemà del referèndum van debatre a l’aula l’actuació policial.Identificar-me. Si ja sou usuari verificat, us heu d'identificar. Vull ser usuari verificat. Per escriure un comentari cal ser usuari verificat.
Nota: Per aportar comentaris al web és indispensable ser usuari verificat i acceptar les Normes de Participació.

Mossos i policies locals controlaran que es faci mostrar el certificat covid

barcelona

Completen la reforma del Clos del Pastor a l’Escala

L’ESCALA

Les aus exòtiques guanyen terreny

barcelona
POLÏTICA

El govern participarà en un cicle de qualitat democràtica als EUA

JOSEP GASSÓ
Fundador i president de Fundesplai

“La missió de Fundesplai ha estat sempre canviar el món”

barcelona

La vacuna s’estén a la canalla

barcelona
SANT JOAN LES FONTS

Detinguts per robar joies a una dona gran

torroella de m

Optimisme sobre la regeneració de la zona cremada

La Girocleta es mantindrà funcionant les 24 hores del dia

Girona